I tider av oro och fruktan över coronasmitta står kyrkan kvar!

Vi ställer in en del samlingar där de flesta medverkande och besökare hör till riskgrupper. Annars försöker vi hålla igång vår verksamhet med en del förändringar. Vi behöver varandra, speciellt i dessa tider! Vi är noga med att hela tiden följa myndigheternas riktlinjer. Ändringar i planeringen kan därför ske med kort varsel.

– Alla samlingar är för färre än 50 personer.
– Håll dig hemma om du är över 70 år, i riskgrupp eller känner dig förkyld eller dålig på annat sätt.
– Tvätta händerna ofta och noga
– Håll ordentliga avstånd, hälsa inte i hand eller med kram.
– Sitt med minst 1,5 m emellan varandra i bänkarna.
– Vi spritar dörrhandtag m.m. med jämna mellanrum.

Vi kommer framöver att starta öppen kyrka dit oroliga människor kan vända sig för samtal och en stunds frid.Tyvärr är pastorn fortfarande isolerad pga av förkylning. Håll utkik efter annonsering vid Brokyrkan och här på hemsidan.

Man kan också vända sig till pastorn om man behöver samtal.

Välkommen!

0 kommentarer

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Previous reading
Inför helgen
Next reading
Tröst