Brokyrkan bjuder in till Öppen kyrka!

Letar du efter tröst och stillhet i en svår tid, nu kanske svårare än någonsin tidigare? Kyrkan finns där med erbjudande om gemenskap, någon att ställa svåra frågor till eller till att vara en plats där du kan känna lugn och frid i stunder då det behövs, helt förutsättningslöst.

Välkommen in! Tänd ett ljus vid korset. Skriv en bön. Samtala med pastorn. Eller känn bara in atmosfären. 

Onsdagar 16-18

Vi delar också ut en bok av Sebastian Stakset till den som vill.

Vi håller oss till myndigheternas riktlinjer vad gäller risk för smitta. Våra lokaler är stora och luftiga. Vi hälsar på varandra utan kroppskontakt. Vi har ordentliga avstånd när vi samtalar. Stanna hemma om du känner förkylningssymptom. Tvätta händerna noga och ofta.

Håll utkik efter trottoarprataren vid Lindegatan 16.

Alla är välkomna!

0 kommentarer

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Previous reading
Att bygga på klippan
Next reading
Getsemanestund